Devín s ribezlákom
Devín je starobylý hrad vypínajúci sa na brale nad sútokom riek Devína a Moravy. Je to miesto, ktoré sa spája s mnohými legendami i s históriou našej krajiny.
Nachádza sa v mieste, kde sa pretínali dve pradávne obchodné cesty – Dunajská a Jantárová. Jantárová cesta viedla z Itálie do Pobaltia. Na pláže pobaltských krajín more odpradávna vyplavuje kusy vzácneho jantáru, ktoré dopravovali na juh Európy. Obchodné výpravy prúdili oblasťou Devína už od praveku.
K hradu sa dopravíte pohodlne autobusom.
Hradný vrch prešiel rukami Keltov, Rimanov a bol svedkom slávy aj pádu Veľkej Moravy. Okúsil vládu Uhorského kráľovstva, stál pri kodifikácii nášho jazyka a bol po niekoľko desaťročí svedkom bolestnej hranice rozdeľujúcej Európu počas Studenej vojny. Pod hradom je aj pamätník obetiam, ľuďom, ktorí sa rozhodli opustiť istoty socialistického režimu a pokúsili sa preplávať do Rakúska.
Ruina Devína je taká čarovná, že inšpirovala Julesa Verna počas jeho návštevy Bratislavy a umiestnil sem dej svojho románu Tajomný hrad v Karpatoch. A nie je sa čo čudovať, veď jedným z mnohých majiteľov hradu bol aj brat krvavej grófky Alžbety Báthoryovej známej ako Čachtická pani.
Hrad je v ruinách odvtedy, čo ho napoleonskí vojaci vyhodili do vzduchu.
Výhľad z hradného brala zahŕňa okolité lužné lesy a oblé kopce Malých Karpát. Pri dobrej viditeľnosti Vás z diaľky pozdraví aj Viedeň a rakúske Alpy. Na hrade sa nachádza malé múzeum, v ktorom sú vystavené archeologické artefakty nájdené na hrade.
Po prehliadke hradu Vás čakajú prijemné chvíle v spoločnosti miestneho obľúbeného nápoja.
Devínsky ríbezlák je víno z červených a čiernych ríbezlí, ktoré sa pohrá s Vašimi chuťovými bunkami. Degustujeme 5 vzoriek. Výnimočným je Čierny svätý Urban, čierny ríbezlák, ktorý vďačí za svoju výnimočnú chuť zreniu v barriqueových sudoch. Dávajte si ale pozor, ríbezlák sa ľahko pije, ale aj ľahko opíja.